Kogo obowiązuje deklaracja Intrastat?

Deklaracje intrastat

Rynek na całym świecie opiera się przede wszystkim na handlu. Nie tylko wewnątrz danego kraju, ale również poza nim. Import i eksport towarów znacząco wpływa na wzrost obrotów firm, które dokonują wymian między innymi państwami. Niekontrolowanie tych działań mogłoby generować spore straty – właśnie dlatego powstał Intrastat. System zarządzany jest przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie i ma na celu kuratelę tego obszaru gospodarki. Obowiązuje on nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej – wszyscy jej członkowie muszą się do tego odpowiednio dostosować oraz wdrożyć ustalone zasady w życie.

Czym są deklaracje Intrastat?

Intrastat to system, który pozwala na prowadzenie statystyk wymiany towarów między państwami Unii Europejskiej. Powstał on w 1999 roku, jednak w Polsce funkcjonuje od 2004, ponieważ wtedy stała się ona państwem członkowskim Unii. Za jego pośrednictwem przekazywane są informacje od przedsiębiorców o ilości importowanych i eksportowanych towarów pomiędzy krajami wspólnotowymi. Deklaracje Intrastat obejmują takie dane, jak: wartość fakturowa towaru, masa netto pochodzenie, kod CN, okres sprawozdawczy, rodzaj deklaracji, opis towaru.

System służy przede wszystkim kontroli przepływów towarów pomiędzy krajami UE. Jeśli dana firma przekroczy próg ustalony przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w całorocznym podsumowaniu statystycznym, musi składać odpowiednie deklaracje do końca bieżącego roku. Na początku każdego roku kalendarzowego potwierdzana jest wysokość poprzednio obowiązujących progów albo ustalana jest ich nowa wartość. Deklarację składa się regularnie raz na 30 dni, uwzględniając w niej miesiąc poprzedni. Deklaracje Intrastat sporządzane są w dwóch wersjach: wywóz oraz przywóz. W Polsce obowiązuje próg podstawowy, polegający na przesłaniu podstawowych informacji oraz próg szczegółowy, wymagający przekazania bardziej obszernych danych.

Firmy, które muszą wypełniać deklarację Intrastat

Do złożenia deklaracji Intrastat zobowiązany jest każdy podatnik VAT, który przeprowadza wymianę towarów między państwami Unii Europejskiej i jednocześnie przekroczy wspomniane wcześniej progi. Na rok 2022 ustalone zostały następujące progi:

– podstawowy w przywozie: 4 000 000 zł
– podstawowy w wywozie: 2 000 000 zł
– szczegółowy w przywozie: 65 000 000 zł
– szczegółowy w wywozie: 120 000 000 zł

Proces składania deklaracji Intrastat

Z konieczności składania deklaracji Intrastat nie zdaje sobie sprawy wielu przedsiębiorców. Jednak nawet ci, którzy mają tego świadomość, popełniają przy ich składaniu szereg błędów. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług fachowców, którzy zajmują się tym od wielu lat. Pomagają oni prawidłowo sporządzić deklarację, wysyłają ją do Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie, dbają o dochowanie terminu na ich złożenie. Jednym z takich podmiotów jest Agencja Celna Amicus, działająca nieprzerwalnie od roku 1992.

Intrastat nadal jest nieznanym terminem dla wielu przedsiębiorców, w związku z czym wciąż powstają zapytania dotyczące tego tematu. Należy pamiętać przede wszystkim o pilnowaniu terminów dostarczenia deklaracji, aby uniknąć kar pieniężnych, które w takim wypadku mogą być nałożone na daną firmę. 22 grudnia 2021 roku weszły w życie nowe rozporządzenia dotyczące deklaracji intrastat, w związku z czym przeprowadzono nowelizację ustawy o Prawie Celnym. Z głównych zmian przede wszystkim wprowadzona została modyfikacja kodów transakcji. Warto wziąć to pod uwagę w momencie wypełniania zgłoszenia.

Dodano

Skontaktuj się z nami

ul. Opłotki 1

80-730 Gdańsk

tel. / fax

58-305-65-16

    imię i nazwisko

    e-mail

    wiadomość

    Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z polityką prywatności naszego serwisu. Administratorem danych osobowych jest agencja celna Amicus, ul. Opłotki 1, 80-730 Gdańsk.